Menu strony
x
^
Header photo
4-letnia Szkoła Psychoterapeutów Gestalt – trwają zapisy na edycję jesienną!
Instytut Gestalt, ul. Krótka 6, 32-080 Zabierzów k/Krakowa

Co to jest 4-letnia Szkoła Psychoterapeutów Gestalt w Instytucie Gestalt?

Szkoła Psychoterapeutów Gestalt to całościowe kompleksowe szkolenie podyplomowe, które wyposaży Cię w gruntowny warsztat z zakresu prowadzenia terapii Gestalt w formie indywidualnej i grupowej. Program jest rozłożony na 4 lata i zakłada realizację aż 1530 godzin aktywności szkoleniowej – w postaci zajęć, warsztatów, terapii indywidualnej, grupowej, superwizji, praktyki klinicznej i stażu.

Czego nauczysz się w ciągu 4 lat? Bloki programowe:

 1. Teoria i źródła nurtu Gestalt.
 2. Metody i techniki terapii Gestalt.
 3. Etyka kontaktu i kontraktu.
 4. Prawo w psychoterapii.
 5. Terapeuta Gestalt w relacji terapeutycznej.
 6. Diagnoza fenomenologiczna i wywiad.
 7. Teoria pola.
 8. Formy kontaktu.
 9. Proces grupowy.
 10. Gestalt ucieleśniony – seksualność i proces ciała.
 11. Charakter i przystosowanie twórcze.
 12. Psychopatologia i ICD11 oraz współpraca terapeuty z zespołem lekarskim w placówkach leczniczych.
 13. Psychotraumatologia.
 14. Świadomość i relacje z perspektywy neurobiologii.
 15. Praca a adolescentem, rodziną i parą.
 16. Praca z uzależnieniem.
 17. Praca z osobami LGBTQ+.
 18. Praca z osobami doświadczającymi trudności psychicznych.
 19. Praca z klientem z zaburzeniami odżywiania.
 20. Podstawy innych podejść terapeutycznych – analiza transakcyjna, terapia CBT, terapia psychoanalityczna i teoria relacji z obiektem, terapia systemowa.
 21. Warsztaty i treningi terapeutyczne.
 22. Superwizja.

Jak wyglądają zajęcia w Instytucie Gestalt?

Spotykamy się przez 4 lata – raz w miesiącu – najczęściej od piątku do niedzieli (czasem od czwartku).

Zajęcia odbywają się głównie w formie doświadczeniowej, poprzez proces grupowy, abyś modalność Gestalt poznał/a przez praktykę. Ta forma nauki i kontaktu jest dla Ciebie, jeśli jesteś gotów/ gotowa porzucić przywiązanie do gotowych procedur postępowania, pamięciowych notatek i uczenia się sztywnych reguł. Dlaczego tak?

Gestalt łączy w sobie wyraźnie określone ramy teoretyczne z kreatywnością i zasobami samego terapeuty. Tak, Twoja podmiotowość i fakt, że Ty to Ty jest istotną częścią Twojego warsztatu. Dlatego podczas zajęć będziesz rozwijać się i zawodowo i osobiście. Poznasz własne sposoby budowania relacji i wchodzenia w kontakt.

Każdy rok kończy się warsztatem podsumowującym zdobytą wiedzę, umiejętności i etap Twojego osobistego rozwoju. Zwieńczeniem każdego roku szkolenia jest także egzamin praktyczny w formie przeprowadzenia sesji przed grupą, który jest jednocześnie sam w sobie formą intensywnej nauki. Grupa wspólnie uczy się na podstawie przeprowadzonych przez uczestników sesji. Wszystkie sesje są superwizowane na kolejnych grupowych spotkaniach.

Superwizja jest częścią zajęć podczas zjazdów Szkoły.

Klientów możesz zacząć przyjmować po drugim roku szkolenia, po uzyskaniu zgody Opiekuna (na początku 3 klientów) – superwizujesz te procesy w Szkole.

Dlaczego Szkoła Psychoterapeutów w Instytucie Gestalt?   

 

 • dostajesz Certyfikat Psychoterapeuty Gestalt EAGT i Europejski Certyfikat Psychoterapeuty (ECP) poprzez uproszczona procedurę

Jesteśmy instytutem szkoleniowym akredytowanym przez EAGT (Europejskie Stowarzyszenie Psychoterapii Gestalt) i jedynym w Polsce Instytutem Gestalt akredytowanym przez EAP (Europejskie Stowarzyszenie Psychoterapii). Co to oznacza? Akredytacja potwierdza, że spełniamy wysokie standardy jakościowe kadry, szkolenia i programu w obszarze nauczania psychoterapii. Akredytacja daje Ci gwarancję otrzymania kształcenia, jakie jest niezbędne, aby wspierać klientów i jednocześnie umieć zadbać o siebie.

Zakończenie szkolenia i zdanie końcowego egzaminu zewnętrznego automatycznie upoważnia Cię do ubiegania się o Europejski Certyfikat Psychoterapeuty Gestalt (ECP) i Certyfikat Psychoterapeuty Gestalt EAGT. Składasz jedynie pisemny wniosek, nie musisz zdawać dodatkowych egzaminów.

 

 • Tu przychodzisz po doświadczenie i rozwój

Jesteśmy najstarszym instytutem szkoleniowym Gestalt w Polsce (dawna nazwa: Instytut Terapii Gestalt – Kraków – pierwszy Instytut Gestalt w Polsce). Około 30 lat (!) tradycji i doświadczenia pozwala nam łączyć już wypracowane wartości ze zmieniającym się kontekstem środowiska i potrzebami. Dlatego jako doświadczony zespół wspólnie pracujemy nad ciągłą modyfikacją programu, aby dawał przyszłym psychoterapeutom optymalne narzędzia i ugruntowanie w pracy w gabinecie.

 

 • Zespół – co dostaniesz od naszej kadry? Relacje, wparcie i konfrontacje (?!). Przeczytaj dokładnie 🙂 

Zespół IG to psychoterapeuci, trenerzy i superwizorzy z wieloletnim stażem pracy (kompetencje potwierdzone certyfikatami EAGT, EAP i PTPG). Naszym zasobem jest wieloletnie doświadczenie i stała kadra, co uwidacznia się w strukturze programu i podczas zajęć. Wiemy, jak to jest zaczynać psychoterapeutyczną drogę, na co zwrócić uwagę podczas tej fascynującej podróży, kiedy Cię wesprzeć a kiedy zostawić z rozwojową frustracją. Wiemy też, że każda/y z Was ma swoją indywidualną drogę i podchodzimy do niej z otwartością i ciekawością. Widzimy Cię.

Chcemy Ci też powiedzieć, że dzięki doświadczeniu czujemy bardzo mocno, że praca psychoterapeuty to ciągły rozwój i że pokora, „nie wiem” i rozpoznawanie własnych błędów stanowi nieodłączny element krajobrazu naszej pracy. Dlatego jako psychoterapeuci Gestalt stale podnosimy kompetencje na szkoleniach i rozwijamy się także w kontakcie z Tobą – naszym Studentem.

W Instytucie Gestalt uznajemy bowiem, że uczeń jest takim samym fenomenem jak jego nauczyciel. Relacja trener – student podczas szkolenia ma też odzwierciedlać relację terapeuta – klient, gdzie terapeuta przyjmuje autentyczną postawę szacunku do wszystkiego co wnosi klient jako zasobu, który pozwala mu przetrwać.

Otwartość, ciekawość i ryzyko w kontakcie będzie również elementem Twojego krajobrazu w pracy terapeuty Gestalt.

Zdajemy sobie sprawę, że początki pracy w gabinecie są trudne – to wkraczanie na nowy teren z obawami, lękami i brakiem wiedzy. Jako kadra chcemy Cię w tym wspierać, nie będziesz osamotniony – ze studentami superwizujemy różne elementy początkowej praktyki – łącznie z tekstami na stronie internetowej i wyglądem witryny. Dbamy o to, aby Twoja nauka była jak jazda na rowerze – wsiadasz i sam/a próbujesz jechać, a jednocześnie wiesz, że ktoś za Tobą stoi, wierzy w Ciebie i da Ci wsparcie, kiedy po nie sięgniesz.

 

 • Nauka z trenerami zagranicznymi – dostęp do różnorodnego warsztatu

Jesteśmy jedynym instytutem Gestalt w Polsce, gdzie doświadczeni trenerzy zagraniczni nie są jedynie sporadycznymi gośćmi, ale stałą częścią kadry prowadzącej zajęcia. Ważne jest dla nas, aby nasi Studenci/Studentki mieli możliwość doświadczania jak najszerszego spektrum sposobów pracy psychoterapeutycznej w modalności Gestalt – w ten sposób poszerzasz świadomość i dostajesz większy dostęp do własnych zasobów – kluczowy aspekt warsztatu psychoterapeuty. Wszystkie zajęcia są tłumaczone.

 

Na czym skupia się program szkoleniowy Szkoły Psychoterapeutów Gestalt w Instytucie Gestalt?

Tu przychodzisz po doświadczenie i doświadczanie. 

Kluczowym aspektem terapii Gestalt jest spotkanie, w którym terapeuta swoją uczciwością i autentycznością wspiera klienta w byciu sobą. Dlatego obok sprawności kliniczno-diagnostycznych od naszych studentów wymagamy przede wszystkim umiejętności pozostawania z klientem w kontakcie, ze świadomością siebie i tego, co w polu terapeuta – klient zachodzi w każdej chwili tego kontaktu. Zwracamy szczególną uwagę na Twój rozwój osobisty, ponieważ jako psychoterapeuta/tka Gestalt sam/a jesteś narzędziem pracy.

Nasza praktyka szkoleniowa opiera się na dialogu i wymianie. Tutaj uczymy się od siebie nawzajem jako odzwierciedlenie relacji terapeuta klient.

W Instytucie Gestalt od lat rozwijamy Gestalt dialogiczny, relacyjny, skupiony na współtworzeniu jakości kontaktu; Gestalt, który ma własny system diagnostyczny pozbawiony ocen, własną, dobrze wspierającą terapeutę w pracy teorię i nie musi (choć może) podpierać się teoriami z innych podejść.

Kontakt między ludźmi stawiamy w centrum. To w nim uświadamiane są stare sposoby radzenia sobie i twórczo rozpoznawane nowe. Bez konieczności nazywania zaburzeń i stawiania indywidualistycznych diagnoz nozologicznych, które mogą zawęzić widzenie klienta (choć tę możliwość także poznasz, ponieważ może być bardzo wspierająca w procesie współpracy z lekarzami w trakcie terapii).

W modalności Gestalt nauczysz się patrzeć na człowieka takim, jakim jest, a to pozwoli Ci zaakceptować także siebie jako terapeutę w ten sam sposób. Innymi słowy, czeka Cię głęboki rozwój nie tylko zawodowy, ale i osobisty.

Kiedy zaczyna się 4-letnia Szkoła Psychoterapeutów Gestalt?

Kolejna edycja Szkoły zacznie się w październiku 2024.

Zjazdy odbywają się raz w miesiącu – piątek – niedziela (czasem także od czwartku). Umożliwiamy nocleg w Instytucie w warunkach materacowych – 80zł/zjazd.

 

Jak aplikować? 

Jeśli posiadasz tytuł magistra lub jesteś w trakcie studiów oraz jesteś zainteresowany/a zawodem psychoterapeuty Gestalt  – zapraszamy Cię do rekrutacji na najbliższą edycję Szkoły. Rekrutacja do Szkoły odbywa się poprzez warsztat rekrutacyjny. Warsztat trwa 3 dni; oparty jest o symulacje diagnozujące Twoje umiejętności i kompetencje  istotne w pracy psychoterapeuty Gestalt oraz o indywidualne rozmowy z trenerami dotyczące Twojej motywacji do podjęcia szkolenia.

Cena warsztatu: 950zł.

Cena całościowej 4-letniej Szkoły Psychoterapeutów Gestalt wynosi 66899zł (płatność jest podzielona na 48 rat).

Warsztaty rekrutacyjne odbędą się w dwóch terminach – wybierz czas dogodny dla Ciebie i zapisz się:

23-25 sierpnia 2024 – ZAPISUJĘ SIĘ!

6-8 września 2024 – ZAPISUJĘ SIĘ!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania i wątpliwości, chętnie Ci wszystko wyjaśnimy. Zadzwoń: 602300930 lub napisz do nas przez formularz kontaktowy.

 

Jak zmieniała się Szkoła Psychoterapeutów Gestalt? Model 1+3 zastąpiony całościowym 4-letnim szkoleniem. 

Do początku 2023 Szkołę prowadziliśmy w modelu 1+3 – Roczny Program Edukacji Psychologicznej w nurcie Gestalt (Staż) + Trzyletnia Szkoła Psychoterapeutów Gestalt.

Od czerwca 2023, w związku z akredytacją EAP, wprowadzamy cykl 4-letni, który od samego początku pozwala Ci skupić się na własnym rozwoju jako psychoterapeuty, zakłada rozwój osobisty ale i spójność edukacji. Pracujesz ze świadomością stawania się terapeutą Gestalt już od pierwszych zajęć. Staż jest wkomponowany w szkołę, stanowi jej integralną część, a Ty nie musisz aplikować dwa razy – startujesz od razu na 4 lata.

A może Staż Gestalt? 

Jeśli nie jesteś pewien/pewna, czy ten zawód jest dla Ciebie, nadal dostępny jest tzw. „Staż Gestalt”. Staże to prowadzone u nas od blisko 30 lat roczne grupy rozwojowo-terapeutyczne, skupione na rozwoju osobistym, ale dające możliwość poznania modalności Gestalt w praktyce z pozycji uczestnika/uczestniczki grupy. Po Stażu możesz przystąpić do rekrutacji na 4-letnią Szkołę – korzyścią jest nie tylko własny rozwój, ale także zaliczenie 100 godzin Stażu jako terapii grupowej w ramach wymogów certyfikacyjnych. Może to więc być także oszczędność Twojego czasu i środków finansowych.

Dowiedz się więcej o Stażu tutaj:  STAŻ GESTALT

 

Co mówią inni?

 Studenci:

„Skończyłem szkołę w IG […]. Mogę ja polecić z najczystszym sumieniem. Całe cztery lata to doświadczanie, praca z emocjami, wspierana teoria, którą bez przeżycia trudno pojąć. Ale tam robi się to tak, że teoretyczna podbudowa wyjaśniona jest osobistym doświadczeniem. Znakomita kadra, wyrozumiała ale wymagająca, wspierająca, z indywidualnym podejściem, dająca sporo wolnej ręki w budowaniu swojego modelu terapeutycznej pracy. Jeśli chcesz pracować z emocjami, empatią, zrozumieniem, współdoświadczaniem, IG jest jak najbardziej trafionym wyborem”. Artur

„Myślę, że w Polsce mamy fajne Szkoły Gestalt i każda ma w sobie coś wartościowego. Ja skończyłam IG i przy tej szkole jest moje serce. Gdy ją wspominam, czuję ciepło, głównie z powodu ludzi, którzy ją tworzą. Blisko mi do trenerów, ich zróżnicowanej energii, autentyczności w kontakcie i partnerskich relacji, które budują ze studentami. Cenię tę szkołę również za nacisk na „czysty Gestalt”, uczenie przez doświadczanie, oraz nieco inny Gestalt wnoszony przez trenerów z zagranicy”. Joanna

„Polecam Instytut Gestalt!!! Siłą tego miejsca są Ludzie, z którymi zbudowałem niepowtarzalne relacje i odmieniłem swoje życie. Jeśli potrzebujesz wiedzy, rozwoju oraz doświadczania, to ten adres jest najlepszy w Polsce”. Maciej  

Trenerzy zewnętrzni:

Rekomendacja dr. Lyndy Osborne i dr. Diane Hodgson:

Podczas uroczystości kończących widziałyśmy, że studenci wyrażali głębokie docenienie całego procesu szkolenia i edukacji, a ciepłe relacje z nauczycielami były ewidentne do zaobserwowania. To dowodzi, jak wielkie jest zaangażowanie i praca wszystkich w proces stawania się efektywnym praktykiem.

Rekomendacja Guusa Klarena:

Zawsze czułem się bardzo mile widziany w Instytucie, w którym panuje atmosfera otwartości. Podczas warsztatów doświadczyłem wyraźnego postępu uczestników w ich otwartej postawie, wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętnościach kształtowania doświadczeniowego procesu opartego na grupach. Często jestem zaskoczony przenikliwymi obserwacjami i wspierającymi interwencyjnymi uczestników. Te postępy stanowią świetny komplement dla zespołu i studentów Instytutu. Na duże uznanie zasługuje fakt, że zespół dopuszcza trenerów zewnętrznych do swojego instytutu. W rezultacie studenci mogą doświadczać różnic w stylach pracy. Jest to bardzo wspierające w rozwoju własnego stylu opartego na wspólnej filozofii Gestalt.

Zdecydowany/a? Zgłoś się na warsztat rekrutacyjny na najbliższą edycję Szkoły!

Jeśli posiadasz tytuł magistra lub jesteś w trakcie studiów oraz jesteś zainteresowany/a zawodem psychoterapeuty Gestalt  – zapraszamy Cię do rekrutacji na najbliższą edycję Szkoły. Rekrutacja do Szkoły odbywa się poprzez warsztat rekrutacyjny. Warsztat trwa 3 dni; oparty jest o symulacje diagnozujące Twoje umiejętności i kompetencje  istotne w pracy psychoterapeuty Gestalt oraz o indywidualne rozmowy z trenerami dotyczące Twojej motywacji do podjęcia szkolenia.

Cena warsztatu: 950zł.

Warsztaty rekrutacyjne odbędą się w dwóch terminach – wybierz czas dogodny dla Ciebie i zapisz się:

23-25 sierpnia 2024 – ZAPISUJĘ SIĘ!

6-8 września 2024 – ZAPISUJĘ SIĘ!

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania i wątpliwości, chętnie Ci wszystko wyjaśnimy. Zadzwoń: 602300930 lub napisz do nas przez formularz kontaktowy.

 

 

Prowadzący

Pierwsze tak świadome doświadczenie w moim życiu. Razem z innymi kobietami odkryłam swoje miejsce, zobaczyłam własny potencjał.

Agata

Bezcenne doświadczenie osobiste, czas skupiony na uważnym eksplorowaniu siebie i innych, by lepiej być ze sobą i innymi w życiu codziennym.

Marta

Staż Gestalt umożliwił mi swój rozwój osobisty; grupa oraz prowadzący zajęcia wspierali mnie w poznawaniu siebie i podejmowaniu decyzji w zgodzie ze sobą.

Iza

Staż był początkiem mojej zawodowej ścieżki, utwierdziłam się w przekonaniu, że chcę dalej rozwijać swoje umiejętności jako psychoterapeutka w tym nurcie.

Alicja

Dla mnie warsztat niezwykle cenny, w atmosferze szacunku i akceptacji, daje poczucie i możliwość bezpiecznej pracy nad sobą.

Ewa