Menu strony
x
^
Header photo
Staż Gestalt – rozwój osobisty
Instytut Gestalt, ul. Krótka 6, 32-089 Zabierzów k/Krakowa

Kontakt: tel. 602300930, kontakt@instytutgestalt.pl

„Udział w Stażu Gestalt jest najlepszym prezentem, jaki możemy podarować sobie samym. To najważniejsza podróż życia, w której dowiadujemy się, kim jesteśmy oraz z jakiego powodu i jak chcemy być”. Renata Procak

Co to jest Staż Gestalt?

Staże to prowadzone u nas od blisko 30 lat roczne grupy rozwojowo-terapeutyczne, skupione na rozwoju osobistym, ale dające możliwość poznania modalności Gestalt w praktyce z pozycji uczestnika/uczestniczki grupy. Cel: poznanie siebie, poszerzenie świadomości sposobu wchodzenia w kontakt z drugim człowiekiem, a przede wszystkim – autentyczność – zaakceptowanie siebie takim,  jakim się jest.

Staż polega na comiesięcznych spotkaniach w tej samej grupie (max 16 osób) i doświadczanie kontaktu ze sobą i innymi poprzez modalność Gestalt – w nieoceniającej  atmosferze, w poczuciu bezpieczeństwa i akceptacji ze wszystkim, co wnosisz. Jednocześnie poznajesz „od trzewi”, czym jest Gestalt.

W jaki sposób to robimy? Staż jest formą pracy nad sobą i sposobem rozwoju osobistego w oparciu o zasoby grupy i proces grupowy. Dzięki intensywnym wymianom pomiędzy uczestnikami i wychodzeniu poza społecznie warunkowane role, masz szansę doświadczać siebie w sposób bardziej autentyczny.

Po Stażu możesz przystąpić do rekrutacji na 4-letnią Szkołę – korzyścią jest nie tylko własny rozwój, ale także zaliczenie 100 godzin Stażu jako terapii grupowej w ramach wymogów certyfikacyjnych. Może to więc być także oszczędność Twojego czasu i środków finansowych.

 

Do kogo skierowany jest Staż Gestalt?

Prowadząc Staże od około 30 lat,  możemy odważnie powiedzieć, że Staż skierowany jest do każdego:). Do tej pory Staż odbyło u nas już ponad 2000 uczestników. Co najczęściej od nich słyszymy?  „Staż odmienia życie”. Odmiana życia następuje dzięki wejściu na drogę lepszej relacji z samym sobą i akceptowaniu własnej wyjątkowości jako niepowtarzalnego człowieka, nie idealnego, ale autentycznego – ze wszystkimi zasobami i ograniczeniami – ludzkiego.

Jeśli interesuje Cię własny rozwój, zbliżenie się do siebie i innych oraz bardziej świadome przeżywanie własnego życia – Staż adresowany jest do Ciebie.

Do tej pory Staż prowadziliśmy jako pierwszy etap Szkoły Psychoterapeutów w modelu 1+3. Nasz obecny akredytowany system szkolenia w zawodzie psychoterapeuty Gestalt integruje Staż z programem szkoleniowym, więc jeśli jesteś pewny/pewna, że chcesz kształcić się jako terapeuta Gestalt zapraszamy Cię na rekrutację na 4-letnią szkołę Psychoterapeutów Gestalt.

Obecnie Staż jest więc oddzielnym procesem rozwoju poprzez modalność Gestalt. Ponieważ niezmiennie od lat cieszy się powodzeniem, ze względu na jego korzyści terapeutyczne postanowiliśmy nadal oferować tę opcję rozwoju. Rdzeń programowy Stażu pozostaje od lat ten sam, z niewielkimi modyfikacjami dostosowanymi do tu i teraz.

Ta propozycja jest też dla Ciebie, jeśli nie jesteś zdecydowany/a, czy rozwój zawodowy w nurcie Gestalt jest dla Ciebie.  Jeśli po Stażu zdecydujesz się na szkołę, masz  już coś bardzo cennego – rozwój siebie, świadomości, który zaprocentuje w twojej dalszej drodze w uczeniu się na terapeutę Gestalt, czy w innej, którą wybierzesz. W zasadzie najważniejsze, że zaprocentuje w Twoim życiu. Otrzymasz także zaliczenie 100 godzin Stażu jako terapii grupowej w ramach wymogów certyfikacyjnych. Może to więc być także oszczędność Twojego czasu i środków finansowych.

 

Jakie efekty osiągniesz? 

  • Uświadomisz sobie własny styl funkcjonowania w grupie, sposób wchodzenia w kontakt i budowania relacji.
  • Poszerzysz świadomość siebie w kontakcie z innymi.
  • Poznasz wpływ systemu rodzinnego na osobowość oraz nadawanie znaczeń ludziom i zjawiskom życiowym.
  • Rozpoznasz swoje potrzeby w relacjach z drugim człowiekiem i zdiagnozujesz frustracje wynikające z niezaspokajania tych pragnień.
  • Nauczysz się, jak efektywnie zaspokajać swoje potrzeby emocjonalne w kontaktach międzyludzkich.
  • Rozwiniesz indywidualny potencjał i dowiesz się, jak uruchamiać zasoby kreatywności w relacji z drugim człowiekiem.

Struktura rocznego programu rozwojowego w nurcie Gestalt: 

Etap 1 – Spotkanie z Gestaltem (40 godzin) – integracja grupy. 
Celem tej sesji jest poszerzenie świadomości w obszarze budowania relacji i więzi w oparciu o proces grupowy.

Etapy 2-5 – blok warsztatowy (4 warsztaty po 25 godzin) – Gestalt w doświadczeniu: świadomość, kontakt, relacja, figura i tło, paradoksalna teoria zmiany.

Etap 6 – warsztat (25 godzin) – Proces ciała
Praca z ciałem i ruchem, stworzenie przestrzeni do doświadczania procesu ciała. Zapoznasz się z koncepcją holistycznego podejścia do człowieka, jako jedności psycho-fizycznej: czującej, myślącej, cieleśnie obecnej, istniejącej w relacjach i w środowisku. Podczas warsztatu skoncentrujemy się, m.in. na różnicowaniu wrażeń płynących z ciała – doświadczając napięcia i rozluźniania, ciążenia i lekkości, ciepła i zimna, przyjemności i bólu. Pogłębione uwrażliwienie na proces ciała może wesprzeć nas w rozpoznaniu obszarów chronicznych napięć. Przez cały czas trwania warsztatu skupiać się będziemy na tworzeniu i wspieraniu ucieleśnionego pola, pracując z oddechem, ruchem i tańcem. Będziemy również budować system wewnętrznego oparcia w ciele i poszukiwać indywidualnej cielesnej regulacji w procesie kontaktowania się ze światem.

Etap 7 – warsztat (30 godzin) – Kreatywne przystosowanie
Rodzinny spadek psychologiczny, który otrzymuje każda osoba jest ściśle związany z historią życia kolejnych pokoleń. Uświadomisz sobie potencjał rodzinny uwidaczniający się w przekazach, przesłaniach i znaczeniach nadawanych ludziom i zjawiskom życiowym. Do uczestnictwa w warsztacie potrzebne będą fotografie rodzinne, na których zostały zarejestrowane wydarzenia i osoby. Potencjał grupy stworzy wsparcie w uświadomieniu wpływu systemu rodzinnego na osobowość.

Etap 8 – Sesja czterodniowa (40 godzin) – Fenomen spotkania
Praca psychoterapeutyczna w obszarze własnych problemów emocjonalnych.

Etap 9 – warsztat (25 godzin) – Cykl doświadczania
Każde spotkanie to fenomen, w którym dwie osoby wspomagają się najlepiej jak to możliwe w stawaniu się w fenomenie siebie, w relacji z drugim człowiekiem. Na tym warsztacie masz możliwość poszerzania swojej świadomości fenomenologicznej w oparciu o kontakt z drugą osobą – fenomenem osobistych zachowań, które zmieniają się zależnie od tego, z kim się kontaktujemy lub opierają się na twórczym przystosowaniu bez względu na odbiorcę lub nadawcę. Obszarem dialogu jest fenomenologia w Gestalt – spotkanie z tymi konkretnymi ludźmi i z tą konkretną grupą.

Etap 10 – warsztat (30 godzin) – Podsumowanie dotychczasowych wiadomości i doświadczeń na podstawie trzech zasad terapii Gestalt (G.M.Yontef).

  • Charakter fenomenologiczny – uświadomienie jako jedyny cel,
  • Egzystencjalizm dialogujący,
  • Sposób konceptualizacji – holizm i teoria pola.

 

Kiedy i gdzie?

Terminy Rocznego Programu Rozwoju Osobistego w nurcie Gestalt podamy wkrótce!

Staż obejmuje 10 zjazdów – 8 zjazdów trzydniowych (piątek – niedziela) i 2 zjazdy czterodniowe (czwartek-niedziela).

Godziny: 9:00-19:00 z przerwa obiadową w godzinach 13:00-15:00.

Adres: ul. Krótka 6, 32-089 Zabierzów  k/Krakowa (poprzednio ul. Gwarna 2b, Kraków)

Istnieje możliwość noclegu w warunkach materacowych w Instytucie Gestalt – cena: 80zł/zjazd.

 

Jaka cena i jak aplikować? 

Zapisz się na listę osób zainteresowanych kolejna edycją – ZAPISUJĘ SIĘ

Wybierz opcję: całość (12045 zł – po zapisie system naliczy 10% rabatu) lub raty – 1204,50zł  miesięcznie. Liczba miejsc – 16.

Masz dodatkowe pytania? Zadzwoń: 602300930. Z chęcią wyjaśnimy wszelkie Twoje wątpliwości.

Jeśli interesuje Cię  całościowa czteroletnia Szkoła Psychoterapeutów Gestalt, dowiedz się więcej tutaj: Szkoła Psychoterapeutów Gestalt

 

Co mówią inni? 

„Skończyłem szkołę w IG […]. Mogę ja polecić z najczystszym sumieniem. Zacznę od rocznego Stażu, który zmienia życie i wspaniale przygotowuje do zawodu. Nawet jeśli nie masz ochoty zostać psychoterapeutą, ten Staż jest wyjątkowo godny polecenia”. Artur 

„Najwyższa skala serdeczności, empatii, uważności, wyrozumiałości, ciepła i profesjonalizmu trenera. Odbycie stażu w tym instytucie jest warte każdych pieniędzy i poświęconego czasu”.

„Bardzo rozwijający staż poszerzający świadomość, zrozumienie samego siebie. Uczy bycia z drugą osobą, otwiera i rozwija”.

„Dziękuję za możliwość pogłębienia mojej świadomości bycia w kontakcie oraz dostępu do głębokich zasobów mojej duszy. Jestem otwarta na więcej.. Z serca rekomenduję staż jako drogę do samozależności”.

„To było wyjątkowe, chwilami trudne ale przede wszystkim bezcenne doświadczenie”.

„Świetny poziom pracy humanistycznej i terapeutycznej. Dziękuję za to!”

„Super, podobało mi się nowe doświadczenie. Czuje się po tych zajęciach bogatsza o 3 pokolenia ;)”.

 

Koszt
12045
pln
Opłata jest dokonywana jednorazowo lub w ratach. W przypadku jednorazowej zapłaty do 14 dni od podpisania umowy, uczestnikowi przysługuje prawo do 10% rabatu (1204,50zł).


Prowadzący

Pierwsze tak świadome doświadczenie w moim życiu. Razem z innymi kobietami odkryłam swoje miejsce, zobaczyłam własny potencjał.

Agata

Bezcenne doświadczenie osobiste, czas skupiony na uważnym eksplorowaniu siebie i innych, by lepiej być ze sobą i innymi w życiu codziennym.

Marta

Staż Gestalt umożliwił mi swój rozwój osobisty; grupa oraz prowadzący zajęcia wspierali mnie w poznawaniu siebie i podejmowaniu decyzji w zgodzie ze sobą.

Iza

Staż był początkiem mojej zawodowej ścieżki, utwierdziłam się w przekonaniu, że chcę dalej rozwijać swoje umiejętności jako psychoterapeutka w tym nurcie.

Alicja

Dla mnie warsztat niezwykle cenny, w atmosferze szacunku i akceptacji, daje poczucie i możliwość bezpiecznej pracy nad sobą.

Ewa