Menu strony
x
^
Header photo
Praca z osobami uwikłanymi w przemoc w nurcie Gestalt z uwzględnieniem kluczowych aspektów prawnych dotyczących pracy psychoterapeutki/ty – 24-26.01.2025
24-26.01.2025 Gestalt Instytut, ul. Krótka 6, 32-080 Zabierzów k/Krakowa

Dla kogo?

Jeśli jesteś: 

 –  praktykującym/ą psychoterapeutą/ką, 

 –  studentem/ką psychoterapii, który/a niebawem rozpoczyna lub rozpoczął/ęła praktykę, 

 zapraszamy Cię na szkolenie, którego temat nie omija ŻADNEGO gabinetu: przemoc. 

 

Jak skorzystasz na szkoleniu? 

 –  w praktyczny sposób zgłębisz kluczowe aspekty pracy z osobami uwikłanymi w przemoc w podejściu Gestalt, uwrażliwisz się na specyficzną dynamikę pola przemocowego. Pogłębisz  kompetencje w pracy psychoterapeuty, aby móc skuteczniej wspierać; nauka będzie odbywać się w formie doświadczeniowo – warsztatowej;   

 – ponieważ interwencje pomocowe z zakresu przemocy są powiązane z systemowymi rozwiązaniami prawnymi, dowiesz się, co bezwzględnie należy zrobić i w jaki sposób;  

 – poznasz najnowsze zmiany w prawodawstwie dotyczącym przemocy domowej, które dotyczą Twojej pracy;  

 – musisz wiedzieć, że w aspekcie pracy z przemocą w gabinecie nie jesteś sam/a – rozwiązania systemowe pozwalają pomagać interdyscyplinarnie. Poznasz narzędzia do wsparcia klienta poza gabinetem. 

Szkolenie wlicza się do wymogów EAGT w ramach dodatkowych godzin do wyboru lub jako szkolenie doskonalące. Ilość godzin: 25 godzin szkoleniowych. Otrzymasz zaświadczenie potwierdzające udział. 

 

Co będzie się działo podczas szkolenia? 

Szkolenie będzie składało się z dwóch modułów. Poprowadzą je Edyta Duszczak, certyfikowana  psychoterapeutka i trenerka / specjalistka przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz Adam Grochoła, prokurator specjalizujący się w prawie karnym oraz przestępstwach związanych z przemocą.  

Moduł 1 –  wykładowy (5 godzin): aspekty prawne i ich wpływ na pracę terapeuty –  prowadzi Adam Grochoła:  

  • Najnowsze zmiany w polskim prawodawstwie dotyczącym przemocy w rodzinie – co terapeuta powinien wiedzieć?
  • Procedury i dokumentacja prawna – jak bezpiecznie współpracować z instytucjami prawnymi i społecznymi, chroniąc dobro klienta. 
  • Prawne konsekwencje działań terapeuty w kontekście zgłaszania przestępstw i interwencji kryzysowych.

Moduł 2 –  warsztatowy (20 godzin): praca z przemocą w podejściu Gestalt –  prowadzi Edyta Duszczak:

  •       Mechanizmy przemocy – zrozumienie dynamiki przemocy w relacjach.
  •       Specyfika podejścia Gestalt w pracy terapeutycznej z osobami uwikłanymi w przemoc  uwzględniająca pole relacyjne oraz dynamikę ról w polu przemocy.
  •       Analiza przypadków osób doświadczających przemocy jak i osób stosujących przemoc. 
  •       Symulacje sytuacji klinicznych i prawnych.
  •       Superwizja rzeczywistych przypadków z własnej praktyki uczestników. 

 

Poznaj prowadzących:  

Edyta Duszczak – jestem certyfikowaną  psychoterapeutką i trenerką  Gestalt (EAGT), posiadam certyfikat specjalisty przeciwdziałania przemocy w rodzinie nadany przez Instytut Psychologii Zdrowia w Warszawie. Od kilkunastu lat pracuję także w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Koordynuję i tworzę programy dla osób uwikłanych w przemoc. Jestem realizatorką wielu projektów na rzecz dzieci krzywdzonych. Przez kilkanaście lat byłam Dyrektorką Specjalistycznego Ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie i zastępcą przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego. Prowadzę szkolenia dla służb w zakresie przeciwdziałania przemocy i interwencji kryzysowej.

Adam Grochoła – jestem prokuratorem z doświadczeniem w sprawach związanych z przemocą. Na szkoleniu wniosę perspektywę prawną i podzielę się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi współpracy z wymiarem sprawiedliwości. Od 2012 roku prowadzę szkolenia z zakresu prawnych aspektów przeciwdziałania przemocy domowej dla zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie (obecnie – przeciwdziałania przemocy domowej), funkcjonariuszy Policji, kuratorów sądowych oraz jednostek pomocy społecznej. Stale współpracuję z organizacjami pozarządowymi, do których  zadań statutowych należy przeciwdziałanie przemocy domowej, w szczególności Stowarzyszeniem na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Jestem autorem kilku publikacji dotykających zagadnień związanych z prawnymi aspektami przeciwdziałania  przemocy domowej. Od 2017 r. jestem wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.  

 

Kiedy?

24-26 stycznia 2025 (25 godzin szkoleniowych):

24.01.2025 –  godz. 9:00 – 13:00 i 15:00-19:00; przerwa: godz. 13:00-15:00

25.01.2025 –  godz. 9:00 – 13:00 i 15:00-19:00; przerwa: godz. 13:00-15:00

26.01.2025 – godz. 9:00-13:00.

Istnieje możliwość noclegu w Instytucie w warunkach materacowych. Cena: 80zł.

Jeśli masz dodatkowe pytania, napisz: kontakt@instytutgestalt.pl lub zadzwoń: 602300930.

 

Koszt
1360
pln
Max 16 uczestników.


Pierwsze tak świadome doświadczenie w moim życiu. Razem z innymi kobietami odkryłam swoje miejsce, zobaczyłam własny potencjał.

Agata

Bezcenne doświadczenie osobiste, czas skupiony na uważnym eksplorowaniu siebie i innych, by lepiej być ze sobą i innymi w życiu codziennym.

Marta

Staż Gestalt umożliwił mi swój rozwój osobisty; grupa oraz prowadzący zajęcia wspierali mnie w poznawaniu siebie i podejmowaniu decyzji w zgodzie ze sobą.

Iza

Staż był początkiem mojej zawodowej ścieżki, utwierdziłam się w przekonaniu, że chcę dalej rozwijać swoje umiejętności jako psychoterapeutka w tym nurcie.

Alicja

Dla mnie warsztat niezwykle cenny, w atmosferze szacunku i akceptacji, daje poczucie i możliwość bezpiecznej pracy nad sobą.

Ewa