Menu strony
x
^
Header photo
Szkoła Psychoterapeutów
wrzesień 2017r. Instytut Gestalt, ul. Gwarna 2b

Za Szkołą Psychoterapeutów Gestalt przy Instytucie Gestalt stoją ponad 23 lata tradycji opartej na dialogu i wzajemnej otwartości. Wszyscy nasi trenerzy byli kiedyś uczniami tej Szkoły, stąd tak dużo podejmowanego przez nas wysiłku, by podtrzymywać już wypracowane wartości i jednocześnie na bieżąco wychodzić naprzeciw zmieniającym się potrzebom.

Program Szkoły Psychoterapeutów działającej przy Instytucie Gestalt jest zgodny z wymogami EAGT (European Association for Gestalt Therapy), przy którym jesteśmy akredytowani. Kompetencje naszej kadry potwierdzone są nie tylko długoletnim doświadczeniem, ale też certyfikatami superwizorów EAGT, psychoterapeutów EAGT, ECP i ITG. Jesteśmy także jedyną w Polsce szkołą psychoterapii, w której trenerzy zagraniczni nie są jedynie okazjonalnymi gośćmi, a stałą częścią programu nauczania.

Na program Szkoły Psychoterapeutów Gestalt składają się dwa etapy: roczny Staż Gestalt oraz 3-letni program szkoleniowy przygotowujący do wykonywania zawodu psychoterapeuty. Taka struktura szkolenia zapewnia uczestnikom elastyczny wybór między ukończeniem stażu dla korzyści osobistych a kontynuacją nauki w celu rozwoju rozpoczęcia kariery psychoterapeutycznej.

„Kluczowym aspektem terapii Gestalt jest spotkanie, w którym terapeuta swoją uczciwością i autentycznością wspiera klienta w byciu sobą. Dlatego obok sprawności kliniczno-diagnostycznych od naszych studentów wymagamy przede wszystkim umiejętności pozostawania z klientem w kontakcie, ze świadomością siebie i tego, co w polu terapeuta – klient zachodzi w każdej chwili tego kontaktu.
Nasza praktyka szkoleniowa opiera się na dialogu i wymianie. Tutaj uczymy się od siebie nawzajem
i wspólnie wytyczamy kierunek rozwoju Instytutu.”

DO KOGO SKIEROWANA JEST SZKOŁA PSYCHOTERAPEUTÓW GESTALT?

Szkolenie przeznaczone jest dla osób zainteresowanych wykonywaniem zawodu psychoterapeuty w nurcie Gestalt i zdobyciem uprawnień w tym kierunku. To propozycja zarówno dla osób z wyższym wykształceniem psychologicznym, jak też dla tych, którzy posiadają tytuł magistra w innej dziedzinie. Absolwenci innych kierunków niż psychologia będą zobowiązani do odbycia zajęć dodatkowych i uzupełnienia podstawowej wiedzy psychologicznej (szczegóły w załączniku PDF).

GŁÓWNE ATUTY PROGRAMU SZKOLENIOWEGO

Szkoła zakończona Certyfikatem Psychoterapeuty

Czteroletni program szkoleniowy zapewnia uczestnikom wszechstronne przygotowanie do wykonywania zawodu psychoterapeuty w oparciu o teorię i metodologię Gestalt. Prócz zajęć warsztatowych i wykładowych uczniowie odbywają praktykę kliniczną, superwizję i doświadczają psychoterapii własnej. Certyfikat Psychoterapeuty wydawany przez Instytut Gestalt po ukończeniu szkolenia jest potwierdzeniem uzyskania kompetencji do prowadzenia samodzielnej praktyki psychoterapeutycznej.

Dowiedz się, jakie są warunki uzyskania Certyfikatu Psychoterapeuty >>

Dokumenty można pobrać tutaj

Dowiedz się więcej o Szkole Psychoterapeutów >>

Przygotowanie do ubiegania się o Europejski Certyfikat Psychoterapeuty

Program Szkoły Psychoterapeutów prowadzonej przez Instytut Gestalt jako pierwszy w Polsce przeszedł weryfikację i uzyskał akredytację EAP (European Association for Psychotherapy) i EAGT (European Association for Gestalt Therapy). Oznacza to, że kształcimy psychoterapeutów zgodnie z europejskimi standardami, a nasi absolwenci mogą ubiegać się o Europejski Certyfikat Psychoterapeuty. ECP umożliwia obecnie praktykowanie psychoterapii w części krajów UE i stale zwiększa swój zasięg.

Poznaj szczegóły procedury ubiegania się o ECP >>

Dokumenty można pobrać tutaj

Dwuetapowa struktura szkolenia

Na program Szkoły Psychoterapeutów Gestalt składają się dwa etapy. Pierwszy z nich to roczny Staż Gestat – program edukacji psychologicznej i rozwoju osobistego, wprowadzający w teorię i praktykę Gestalt. Drugi etap to 3-letni program szkoleniowy przygotowujący do wykonywania zawodu psychoterapeuty. Taka struktura szkolenia zapewnia uczestnikom elastyczny wybór między ukończeniem stażu dla korzyści osobistych a kontynuacją nauki w celu rozwoju rozpoczęcia kariery psychoterapeutycznej.

JAKIE EFEKTY OSIĄGNIESZ?

 • Poszerzysz świadomość siebie w kontakcie z innymi i rozwiniesz indywidualny potencjał.
 • Nauczysz się, jak zaspokajać potrzeby emocjonalne i uruchamiać zasoby kreatywności.
 • Zdobędziesz umiejętność przeprowadzania wywiadu klinicznego.
 • Poznasz zasady diagnozy fenomenologicznej i czynniki leczące w psychoterapii.
 • Zdobędziesz wiedzę z zakresu psychopatologii i klasyfikacji zaburzeń psychicznych.
 • Zdobędziesz pierwsze doświadczenia w pracy z klientem z różnego typu problemami (depresja, schizofrenia, nerwica, zaburzenia osobowości, uzależnienie).
 • Nauczysz się pracować z adolescentem, rodziną, parą.
 • Poznasz zasady pracy z ciałem w nurcie Gestalt.
 • Zdobędziesz doświadczenie uczestnictwa w superwizji.
 • Nauczysz się tworzenia i utrzymywania relacji psychoterapeutycznej i zyskasz świadomość siebie w tej relacji .
 • Nauczysz się rozpoznawać mechanizmy unikania kontaktu i poznasz sposoby przywracania i budowania kontaktu granicznego.
 • Zdobędziesz umiejętność pracy z grupą na procesie grupowym.
 • Przygotujesz się do prowadzenia autonomicznej, odpowiedzialnej i profesjonalnej praktyki psychoterapeutycznej.
 • Poznasz techniki i metody interwencji zawarte w metodologii Gestalt.
 • Nauczysz się pracy z klientem w zakresie problematyki seksualnej.

 

JAK APLIKOWAĆ?

 • 1 krok

Zgłoś się na I etap szkolenia, czyli na Staż Gestalt. W tym celu wypełnij formularz zgłoszeniowy >>

 • 2 krok

Po ukończeniu rocznego Stażu Gestalt, który jest jednocześnie pierwszym rokiem Szkoły Psychoterapeutów, wypełnij i złóż ankietę zgłoszeniową w biurze Instytutu Gestalt.

 • krok 3

Ostatni krok to rozmowa kwalifikacyjna. Jej pozytywny wynik oznacza przyjęcie na II etap szkolenia.

Rekomendacja Fransa Meulmeester:

 • As a guest trainer for the topic of Gestalt in organisations and leading workshops for men, I have always worked with great satisfaction with the students of this training institute. It is a pleasure and inspiration to work with students who are interested in the Gestalt phylosophy and practice and who challenge me as a trainer with their questions and comments. It shows that they are enthusiast and motivated to deepen their knowledge and attitude. Being inspired by Field theory, I am convinced that when my workshop or seminar goes well, it is definitely a co-creation of the students and me. Therefore, compliments to the students of IG!

   

  Jako trener zewnętrzny, prowadzący zajęcia z pracy z organizacjami oraz warsztaty dla mężczyzn, zawsze z ogromną satysfakcją pracuję ze Studentami  Instytutu Gestalt. To ogromna przyjemność i inspiracja pracować ze ludźmi, którzy są tak zainteresowani filozofią i praktyką Gestalt. Pytania, jakie stawiają, i ich własne komentarze są  dużym wyzwaniem dla mnie jako trenera. Ich praca odzwierciedla duże zaangażowanie, entuzjazm i motywację do zgłębiania wiedzy i szukania własnego stanowiska. Inspirując się teorią pola, każdorazowo stwierdzam, że, jeśli mój warsztat idzie dobrze, oznaczać to musi, że jest to wspólny efekt mój oraz moich studentów. Dlatego składam wyrazy uznania  dla Studentów IG!

Koszt
Pobierz program zajęć
pobierz pdf


Prowadzący

Pierwsze tak świadome doświadczenie w moim życiu. Razem z innymi kobietami odkryłam swoje miejsce, zobaczyłam własny potencjał.

Agata

Bezcenne doświadczenie osobiste, czas skupiony na uważnym eksplorowaniu siebie i innych, by lepiej być ze sobą i innymi w życiu codziennym.

Marta

Staż Gestalt umożliwił mi swój rozwój osobisty; grupa oraz prowadzący zajęcia wspierali mnie w poznawaniu siebie i podejmowaniu decyzji w zgodzie ze sobą.

Iza

Staż był początkiem mojej zawodowej ścieżki, utwierdziłam się w przekonaniu, że chcę dalej rozwijać swoje umiejętności jako psychoterapeutka w tym nurcie.

Alicja

Dla mnie warsztat niezwykle cenny, w atmosferze szacunku i akceptacji, daje poczucie i możliwość bezpiecznej pracy nad sobą.

Ewa