Menu strony
x
^
Header photo

Terapia i rozwój

Instytut Gestalt

Zapraszamy do lektury artykułu naszego psychoterapeuty Bartłomieja Żukowskiego, który ukazał się między innymi na portalu www.poradnikzdrowie.pl:

„Zgodnie z założeniami psychoterapii Gestalt, człowiek ma zasadniczy wpływ na swój los. Przy wsparciu terapeuty zdolny jest odnaleźć odpowiedzi na dręczące go pytania oraz wypracować własne sposoby radzenia sobie z trudnościami, których doświadcza (jest to tzw. twórcze przystosowanie). Pomocne są mu w tym naturalne zasoby pochodzące z jego umysłu, ciała, a także emocji. Wzrastająca popularność podejścia Gestalt sprawiła, że stało się ono jednym z najważniejszych nurtów psychologicznych ostatnich lat. Komu może pomóc Gestalt i w jaki sposób?

..

W terapii Gestalt nie funkcjonują pojęcia takie jak „pacjent”, „zalecenia” czy „diagnoza”. Jednym z jej fundamentalnych założeń jest przekonanie, że każdy człowiek jest zdolny znaleźć najlepsze rozwiązanie swojego problemu i nikt nie może zrobić tego za niego. Nie terapeuta, a klient jest tu stroną aktywną i decydującą. Rolą terapeuty nie jest ocenianie, wskazywanie kolejnych problemów czy podsuwanie gotowych rozwiązań, a pomoc klientowi w odkryciu jego autentycznych pragnień, emocji i potrzeb. Terapeuta towarzyszy mu w rozwoju, w procesie uświadamiania sobie własnego, indywidualnego systemu wartości, przekonań. Stwarza okazje do poszukiwań, eksperymentów, w których klient sam sprawdza, co jest dla niego odpowiednie, a co nie. Można to zobrazować za pomocą następującej metafory: w starożytnych czasach w rydwanie znajdowała się specjalna osoba, która chroniła i wspierała walczącego żołnierza. W podejściu Gestalt jest nią terapeuta, natomiast żołnierzem – klient. To podejście obowiązuje również w przypadku, gdy klientem są osoby z poważnymi problemami – chorzy na nerwicę czy pogrążeni w głębokiej depresji. Kwestia uzależnienia dla terapeuty Gestalt to tylko objaw głębszego problemu, z którym zmaga się człowiek. Nie ma dwóch takich samych osób uzależnionych, każda z nich przeżywa problemy inaczej i dla każdej z nich alkohol czy narkotyki pełnią inną funkcję w życiu.

Zaburzenia dostarczają terapeucie ważnych informacji o tym, co klient „robi” ze swoimi uczuciami, jak realizuje czy też właśnie nie realizuje swoich potrzeb, gdzie „utknął” w swoim procesie rozwoju. Są to ważne informacje na temat procesu terapeutycznego oraz wskazówki, co wymaga wsparcia. Terapeuta Gestalt pomaga klientowi uświadomić sobie, co mówią jego objawy, jaką mają funkcję w jego życiu i z jakich przyczyn się pojawiają.

..

Co można osiągnąć stosując terapię Gestalt?

Dochodzimy do kolejnej kwestii o ogromnym znaczeniu. Zgodnie z założeniami terapii Gestalt, istotnym sprzymierzeńcem w rozwoju jest świadomość własnych uczuć, myśli, emocji, potrzeb, pragnień. To naturalne, że w wielu momentach ludzie nie są pewni, czego chcą, a czego nie. Tracą połączenie ze swoim wewnętrznym głosem. Najlepszym narzędziem do jego odzyskania jest świadome doświadczanie chwili obecnej – koncentracja na tym, co widać, słychać i czuć oraz na obserwacji myśli przemykających przez umysł. Skupienie się na „tu i teraz” pomaga pozbyć się bagaży, jakimi zazwyczaj obarczona jest świadomość: przekonań, stereotypów, oczekiwań, nadmiernego intelektualizowania i wielu innych.

Celem terapii Gestalt jest wypracowanie sprawczości – chodzi o to, abyśmy poczuli się twórcami swojego życia i wyzbyli się oczekiwania, że ktoś rozwiąże problemy za nas. W efekcie będziemy potrafili wejść w satysfakcjonujące relacje z sobą samym, z innymi ludźmi i ze światem. W trakcie terapii stajemy się świadomi siebie na różnych poziomach, w tym na poziomie ciała, umysłu i emocji. Wówczas potrafimy adekwatnie reagować na różne okoliczności życia. To w zasadzie wystarcza, bo wówczas wszystkie problemy rozwiązywane są na bieżąco, nie nawarstwiają się. A my możemy realizować nasz najwyższy życiowy potencjał.”

Cały artykuł tutaj.

 

Czytaj także: